Duszpasterstwo ChorychKlinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 w Rzeszowie

Aktualności

Czas przygotowań i radosnego oczekiwania, czyli ADWENT 2020

25.11.2020 r.

Zapraszamy na Msze św. Roratnie od poniedziałku do soboty o godz. 6:30.

Jest to okres duchowego przygotowania i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W kościołach dominuje wówczas kolor fioletowy, który wprawdzie jest symbolem pokuty – jednak nie jest to czas smutny, ale zachęta do refleksji i przemiany. Tradycją są msze odprawiane w czasie adwentu o świcie, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi, na pamiątkę tego, że z ufnością i pokorą przyjęła wiadomość od Archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie matką Syna Bożego.

Początki praktykowania adwentu sięgają IV wieku n.e., a więc czasów, kiedy zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Wiemy przecież, że nie jest znana prawdziwa data narodzin Jezusa, a czas świąt jest datą umowną.

Na początku, aż przez dwa kolejne wieki adwent był krótszy. Obecny, czterotygodniowy, obchodzony jest od wieku VI. Początkowo adwent miał charakter pokutny – powstał niejako przez analogię do Wielkiego Postu. Przez 40 dni przygotowywano się do Wielkanocy – na wzór Jezusa, który pościł 40 dni na pustyni. Jednak adwent to oczekiwania na narodziny – jest to więc czas nie smutny, ale radosny!

Życzymy radosnego przygotowania do tego pięknego czasu!

Ksieża Kapelani